Z nuly k oblakom: Jaroslav Mráz: V škole v podnikaní neexceloval, dnes riadi dve IT firmy a vzdeláva nádejných ajťákov
IT guru srdcom aj dušou, pre ktorého je práca najväčšou vášňou. Mladý Slovák Jaroslav Mráz o svete počítačov rád prednáša, je odborníkom na interaktívne vzdelávanie, no ešte radšej vymýšľa stále nové riešenia, ako pomocou IT uľahčiť firmám život. Šéfuje dvom úspešným spoločnostiam iGeek a Allycom, ktorú sám založil.

Ahoj, Jaro. Si naozaj proaktívny človek – riadiš dve IT firmy a zároveň si členom predstavenstva v JCI Slovakia. Je ešte niečo, na čo som zabudla? Prezraď nám, ako to všetko zvládaš s takým prehľadom?
Áno, je to skutočne tak, som celkom hyperaktívny človek. :) Allycom sa zaoberá najmä správou, servermi, cloudom a optimalizáciami a iGeek sa zaoberá vývojom mobilných aplikácií a informačných systémov. Možno spomeniem ešte fakt, že s Allycom pôsobím ako externý CTO v niekoľkých medzinárodných spoločnostiach. Otázku, ako to zvládam, dostávam často, no pravdou je, že často ani sám neviem. Myslím si, že človek si časom prirodzene vybuduje svoje hlavné priority a zároveň má svoj unikátny mix skúseností, ktoré mu umožnia úlohu dokončiť rýchlejšie, a preto toho zvládne viac. Samozrejme, sú za tým aj hodiny práce.
Dnes ako podnikateľ ovplyvňuješ dianie v IT svete minimálne na Slovensku. Spomínaš si na svoje začiatky v IT?
Počítače sú so mnou takmer celý život. Keď som mal 5 rokov, otec priniesol domov prvý, vtedy populárny didaktik gama, a o pár rokov na to Intel 286. Niekoľko rokov ma bavilo sa na ňom len hrať, no časom ma začalo viac zaujímať, ako funguje. Postupne som sa samoštúdiom a metódou pokus – omyl zlepšoval. Na strednej škole som si tým začal trošku zarábať a kedže som stále sledoval novinky a vždy ma bavilo písať, začal som písať články pre vtedy známy IT online denník inet.sk. Skladal som tiež počítače pre známych, opravoval ich alebo robil drobnú údržbu.
Keď som končil druhý ročník, všimol si to riaditeľ našej školy a najal ma ako správcu IT. Bola to skvelá skúsenosť, pretože je ťažšie zabezpečiť počítače s obmedzeným rozpočtom proti hraniu-chtivým študentom, než zabezpečiť ich v bežnej firme. Keď som si na to vymyslel svoj systém, ktorý fungoval, povedal som si, že by som toho stihol aj viac, a tu sa zrodil môj nápad začať podnikať.